Ekologija

Ects: 3
Predavanja: 2
Vježbi: 1

Cilj predmeta:

Upoznati studenta s glavnim predmetom istraživanja i metodološkim pristupima ekologije kao znanosti.

Sadržaj predmeta:

Definicije, granice i podjele ekologije; razine bioekološke detaljnosti i integracije; ekologija individue; populacija i njezini parametri; rast populacije; populacije u interakciji; limitacija i regulacija populacija; geografski i ekološki prostor; ekološka niša i ekološka valenca; ekološke varijable i odgovori populacija; ekološki gradijenti i kontinuum/diskontinuum kontroverza; stanište, biološka zajednica i ekosistem; porijeklo, struktura, izmjena i stabilnost bioloških zajednica; bioraznolikost; primarna i sekundarna produkcija; ciklusi i cirkulacija tvari u ekosustavu; ekološka podjela prostora; vegetacija; evolucijska ekologija i biogeografija; globalne ekološke promjene; antropogeno djelovanje na okoliš; ekološki akcidenti; utjecaj zračenja na okoliš.

Kompetencije:

Nakon odslušanog predmeta i položenog ispita studenti će biti sposobni samostalno prepoznavati glavne sastavnice ekoloških problema, a uz to će steći nužna znanja za praćenje i savladavanje cijelog niza kolegija u kasnijim semestrima.

Ishodi učenja:

Studenti će, nakon polaganja ovog predmeta moći: 1. Identificirati osnovne ekološke pojmove i javno izložiti 2. Povezati uzorke i posljedice globalnih ekoloških promjena s naglaskom na etičku odgovornost 3. Razlučiti važnost osnovnih ekoloških problema današnjice 4. Analizirati postavke bioloških zajednica 5. Kategorizirati ekosustave radom u grupi 6. Povezati temeljna znanja ekologije sa svakodnevnim životom i prezentirati ih u timu 7. Prezentirati cikluse i cirkulacije tvari u ekosustavima 8. Predvidjeti antropogeno djelovanje na okoliš kao i prirodne ugroze koje mogu dovesti do ekoloških akcidenata 9. Razlikovati ionizirajuće i ne ionizirajuće zračenje i njegov utjecaj na okoliš 10. Samostalno komentirati zakone i pravilnike iz područja ekologije

Skip to content