Održana terenska nastava u sklopu kolegija Osiguravanje i kontrola kvalitete
21.01.2025
Ukupno 58 studentica i studenata studija Održavanje računalnih sustava, Motorna vozila i Održavanje zrakoplova nazočilo je terenskoj nastavi 10., 11. i 12. prosinca prošle godine u tvrtki AD Plastik u sklopu kolegija Osiguravanje i kontrola kvalitete.
Profesorica Irina Kacian organizirala je terensku nastavu u sklopu tematske cjeline Alati upravljanja kako bi studenti dobili uvid o primjeni alata 5S u praksi (5S = Seiri – Sort – sortirati, Seiton – Set in Order – urediti, Seiso – Shine – čistiti, Seiketsu – Standarize – standardizirati, Shitsuke – Sustain – održavati). Radi se o sistematizaciji mjesta rada koja omogućava bolju organizaciju rada kroz standardizaciju, brže procese i sigurno radno okruženje, vizualna preglednost mjesta rada omogućava i brzi nadzor te uočavanje nepravilnosti u radu. 5S dio je Lean Managementa koji je jedan od najčešćih alata upravljanja, naročito u automobilskoj industriji (najduža primjena – Toyota).
AD Plastik je u Republici Hrvatskoj trenutno jedna od vodećih proizvođačkih tvrtki automobilskih komponenti. Višegodišnjim radom u razvoju autoindustrije i suradnjom s različitim svjetskim proizvođačima automobila, članovi razvojnih timova AD Plastik Grupe stekli su bogato profesionalno iskustvo i znanje. Razvoj procesa unutar tvrtke uključuje detaljnu specifikaciju proizvodnog procesa od ulaza materijala do izlaza gotovog proizvoda. Na standardiziran, dokumentiran i povezan način AD Plastik planira svoj razvoj i tijek proizvodnih procesa primjenjujući kontinuirano kontrolu kvalitete i ispunjavanje specifičnih zahtjeva kupca.
U tvrtki AD Plastik studente je primio voditelj tehnolog Igor Gal, dipl. ing. Nakon kratkog pozdrava te upoznavanja s tvrtkom, njezinim proizvodima i orijentaciji na kupca, studenti su krenuli u obilazak. Prva lokacija bila je pogon Zagreb I, gdje je gospodin Gal prezentirao rad brizgalica plastičnih dijelova za motorna vozila nakon čega su studenti obišli Alatnicu u kojoj su mogli vidjeti kako izgleda rad koji nije obuhvaćen alatom upravljanja 5S.
Nakon Zagreb I studenti su posjetili pogon Zagreb II, gdje su u Alatnici mogli vidjeti kako izgleda rad u kojem je integrirana provedba alata 5S. Gospodin Gal prezentirao je i rezultate koji su utvrđeni nakon uvođenja alata 5S u kojima se ističe povećanje učinkovitosti od oko 30% uz povećanje brzine rada, smanjenje broja grešaka, manje ozljeda na radu, manje troškove nabave opreme i povećano zadovoljstvo u radu što je značajna korist u odnosu na lakoću primjene i jednostavnost alata 5S.
Prilikom obilaska radnih prostora i prostorija naši su studenti mogli vidjeti i mogućnosti predlaganja ideja za razvoj od strane zaposlenika te neke od prihvaćenih i primijenjenih ideja koje se koriste u procesima (akvarij s ribama u alatnici, hidraulički pomični stol s radnim pločama i evidencijama i sl.).
Studentima VVG-a je tijekom obilaska bila osigurana zaštitna oprema od strane tvrtke AD Plastik te su bili upozoreni na načine sigurnog kretanja na obje lokacije.