Vijesti

2025 / Završen 9. ciklus Edukacije o korporativnoj održivosti

Završen 9. ciklus Edukacije o korporativnoj održivosti

27.03.2025

U suradnji HR PSOR-a i Veleučilišta Velika Gorica održan je deveti ciklus Edukacije o korporativnoj održivosti – EKO koji je okupio stručnjake iz različitih područja kao predavače te polaznike iz poslovne i javne sfere s ciljem prijenosa znanja i iskustava.
Kroz teorijska predavanja i praktične vježbe, polaznici su naučili prepoznavati materijalne ESG teme i usvojili znanja o regulativnim zahtjevima Europske unije za izvještavanje o korporativnoj održivosti uključujući ESRS i EU taksonomiju. Edukacija je osposobila polaznike da provedu dubinsku procjenu korporativnog utjecaja na održivost i kreiraju strategije za usmjerenje kompanija i organizacija na dugoročno i odgovorno poslovanje.
Edukacija je trajala od 27. veljače do 27. ožujka 2025. i održavala se svakog četvrtka. Strukturirana je kroz pet modula: Korporativno upravljanje, strategije i liderstvo; Društveni aspekti održivosti; Upravljanje okolišem – emisije; Upravljanje okolišem – taksonomija; i Lanac vrijednosti.

Modul Korporativno upravljanje, strategije i liderstvo obuhvatio je ključne aspekte upravljanja utjecajima kompanije i njezinog dobavljačkog lanca na ESG aspekte te pregled općih standarda izvještavanja o održivosti (ESRS 1 i 2),s naglaskom na koncept dvostruke značajnosti.
Modul Društveni aspekti održivosti usmjeren je na upravljanje ljudskim pravima i politikom raznolikosti, utjecajem poslovanja na lokalnu zajednicu, ali i na radnike i zajednice u dobavljačkom lancu. Osim toga, predstavljeni su HRIO aspekt ljudskih prava i ESRS S1 – S4 pružajući smjernice o potrebama i načinu izvještavanja o društvenom aspektu održivog poslovanja.
Modul Emisije pokriva okolišne aspekte održivosti. Upoznaje polaznike s klimatskom krizom i krizom resursa, objašnjavajući važnost okolišno odgovornog poslovanja. Nadalje, modul poučava o kružnom gospodarstvu koje je praktičan pristup koji kompanijama omogućuje odgovor na okolišne izazove. Modul objašnjava i ESRS okolišnog izvještavanja (ESRS E1-E5). Kroz praktične vježbe, polaznici su usvojili znanja potrebna za izračun ugljikovog otiska poduzeća i razumijevanje njegovih implikacija na održivo poslovanje.
Modul Taksonomija polaznicima je pružio razumijevanje EU taksonomije i njezine implikacije na financijski i nefinancijski sektor. Predstavljeni su načini prikupljanja, prikazivanja i izvještavanja podataka u sklopu EU taksonomije s uvidom u specifične slučajeve za pojedine djelatnosti industrije.
Modul Lanac vrijednosti osposobio je polaznike za provođenje dubinske procjene utjecaja kroz lanac vrijednosti. To uključuje prepoznavanje i definiranje emisija iz Opsega 3 i identifikaciju ključnih rizika u dobavljačkom lancu. Modul je opremio polaznike potrebnim
znanjima za upravljanje utjecajima kompanije na održivost i za osmišljavanje organizacijske strategije usmjerene na klimatsku neutralnost i održivo poslovanje.
Po završetku Edukacije polaznicima su dodijeljene Diplome kao potvrda stečenih znanja i vještina. Za stjecaje Diplome bilo je potrebno ostvariti prisustvo na najmanje četiri od pet modula EKO-a.
Polaznici 9. ciklusa Edukacije imali su priliku ostvariti 5 ECTS bodova ako su prisustvovali na najmanje četiri od pet modula EKO edukacije te su napisali i/ili prezentirali svoj rad na konferenciji Dani kriznog upravljanja ili na Konferenciji o održivom razvoju, izveden iz znanja koje su stekli tokom Edukacije.

Skip to content