Vijesti

2015 / MOTORNA VOZILA I VOJNA LOGISTIKA -promocija novih knjiga VVG-a

MOTORNA VOZILA I VOJNA LOGISTIKA -promocija novih knjiga VVG-a

12.06.2015

1ANa javnoj tribini predstavljena su najnovija izdanja knjiga Veleučilišta Velika Gorica, Vojna logistika autora Mladena Barkovića, Borisa Škotija i Roberta Spudića i Motorna vozila autora Dinka Mikulića.

Preglede knjiga dali su glavni recenzenti prof. dr. sc. Željko Marušić i prof. dr. sc. Dinko Mikulić.

Kratki pregled ostalih izdanja Veleučilišta Velika Gorica iznijela je voditeljica Odsjeka za studentska pitanja mr. sc. Tamara Čendo Metzinger. Uzvanike, nastanike i studente na javnoj tribini pozdravio je prodekan za nastavnu djelatnost dr. sc. Vjekoslav Stojković.

2AKako je sve bilo u znaku vozila i opreme, pozivno predavanje održao je Ivo Zamberlin iz DOK-ING-a, naše uspješne tvrtke koja je za ovu prigodu u dvorištu Veleučilišta izložila svoj električni automobil i da električna skutera. Vozila na električni i hibridni pogon izložila je i tvrtka Auto Gašparić. S obje spomenute tvrtke Veleučilište Velika Gorica ima odličnu suradnju.

Izloženi automobili i skuteri posebno su bili privlačni muškoj studentskoj populaciji. Više o knjizi Vojna logistika pročitajte u nastavku.

PRIKAZ KNJIGE

VOJNA LOGISTIKA

Knjigu Vojna logistika izradila su tri autora, sva tri predavača predmeta vojne logistike na specijalističkom diplomskom studiju Upravljanje logističkim sustavima i procesima, VVG.

Autor dr.sc. Mladen Barković je autor prvog poglavlja: Osnove vojne logistike.

Autor Boris Škoti je autor drugog poglavlja: Logistika vojnih operacija

Autor mr.sc.Robert Spudić je autor trećeg poglavlja: Vojna logistika u multinacionalnim operacijama – NATO-ova logistika

Kratke biografije autora:

Sva tri autora su bili časnici Hrvatske vojske (HV) i radili u sustavu vojne logistike.

Dr. sc. Mladen Barković, dipl. ing. el.: Radio u MO RH i GS OS RH (Uprava za školstvo). Bio je zapovjednik ratne škole OS RH „Ban Josip Jelačić“. Nastavnik iz predmeta Osnove logistike, Vojna logistika i Strateški menadžment u logistici. Trajno nastavno zvanje prof. v.š. Koordinator je izrade knjige Vojna logistika.

Boris Škoti, dipl. ing. el.: GSOS, radio operativno – logističke poslove u Operativnoj zoni HV Bjelovar. Načelnik katedre logistike i nastavnik iz predmeta vojna logistika na HVU „Petar Zrinski“.

Mr.sc. Robert Spudić, dipl. ing. prometa: Radio u MO RH, GS OS RH (Uprava za logistiku) i u logističkoj brigadi. Načelnik odjela za promet u Zapovjedništvu za logistiku. Nastavnik iz predmeta Upravljanje transportom i Vojna logistika. Nastavno zvanje viši predavač.

Kraći osvrt na poglavlja knjige Vojna logistika:

  1. poglavlje

Autor je na početku objasnio povijest vojne logistike, onoliko koliko je bilo potrebno da se shvate povijesne prekretnice u razdobljima od kineskog autora Sun Tzu-a, Aleksandra Makedonskog, Napoleona Bonaparte i II. svjetskog rata, preko operacije Pustinjska oluja do domovinskog rata.

Autor polazi od definicija i pojmova koji vladaju u vojnoj logistici (VL), koja se definira kao znanost i vještina planiranja i provedbe pokreta i održavanja snaga. Vojna organizacija se kontinuirano u miru priprema za različite scenarije a logistika pruža kontinuiranu potporu. Do punog izražaja vojna logistika dolazi u provedbi operacija, gdje može doći i do fizičke destrukcije njezinih kapaciteta i resursa.

Iako se oružane snage dijele na grane (kopnena vojska, ratna mornarica i ratno zrakoplovstvo), suvremene operacije su združene i multinacionalne pa se iz tog aspekta vojna logistika nalazi pred izazovima, propitujući koje trendove prihvatiti i kako ih primijeniti, osobito suvremene elemente poslovne logistike. U prošlosti su se iskustva iz vojne logistike prenosila na civilnu logistiku a danas se mnoge inovacije iz civilne logistike prenose u vojnu logistiku.

Autor prikazuje kako vojna logistika ima ulogu poveznice gospodarstva i OS, putem usklađivanja proizvodnih i ekonomskih napora društva za pripremu vojnih operacija. VL ima svoja načela kao smjernice, ima standardne operativne postupke koji olakšavaju provedbu, a smjernice omogućuju analitički pristup i poboljšanje. VL ima interdisciplinaran i multidisciplinaran karakter, mora uvažavati i primjenjivati znanja i vještine mnogih struka.

Kako bi se osigurala vojna sposobnost OS RH, detaljno su objašnjeni načini opremanja (vlastita proizvodnja, suradnja, licenca i kupnja) u području upravljanja opskrbe resursima od izvora do korisnika. Cjelokupno poglavlje obiluje kvalitetnim ilustracijama iz vlastitog istraživačkog izvora (18 originalnih shema), koje se koriste u nastavi i potkrepljuje izneseno znanje.

  1. poglavlje

U II. poglavlju autor opisuje područje logistike vojnih operacija, a pokazani su modeli I način rješavanja pitanja logistike. Autor uvodno obrađuje mogući NATO model procesa upravljanja krizom, način donošenja odluka i zapovijedanje. Istaknuta je temeljna zadaća VL a to je održivost borbenih napora. Specificirane su zapovijedi po logistici, gantogram dinamike logističkih napora, borbeni raspored logistike, shema održavanja tehničkih materijalnih sredstava, shema opskrbe gorivom, shema opskrbe streljivom i drugo. Praktično, prikazani su elementi razmještaja VL u napadu, u obrani, razvoj logističkih postrojbi (baze, postaje, točke). Prikazana je uobičajena NATO-ova klasifikacija sredstva opskrbe, od klase hrana i voda, klase osobna oprema, streljiva, goriva, itd. Veliki napor je uložen u izradu kvalitetnih shema za rad, te planova potrošnje i dopreme sredstva, što treba pomoći studentima i časnicima logistike. Pri kraju ovog poglavlja opisana je logistika neborbenih operacija, za slučajeve uporabe vojnih snaga kod prirodnih katastrofa i pomoći stanovništvu. Stečena iskustva autora ovog poglavlja na terenu i u učionici kao nastavnika su doprinijela kvalitetnoj praktičnoj razradi ovog poglavlja. 

  1. poglavlje

NATO-va logistika ili vojna logistika u multinacionalnim operacijama prikazana u trećem poglavlju najprije donosi osnove logističke potpore NATO saveza a zatim širok spektar odgovornosti za provedbu. NATO-ova logistika počiva na proizvodnoj logistici (akvizicijska logistika), servisnoj logistici (nabava, opremanje i opskrba) te potrošačkoj logistici (operativna logistika). Objašnjena su načela NATO-ove logističke potpore. Autor je razradio modalitete logističke potpore u NATO-vođenim operacijama i obrađene su razine logističke potpore. Također, objašnjena je svrha i pojmovi višenacionalnih logističkih snaga, logistički sustav zapovijedanja, logistički informacijski sustavi te financiranje NATO logističkih operacija. Od kada je RH ušla u NATO savez 1. travnja 2009,, Hrvatska ima iskustva u postavljanju logističkih kanala i održivost u području operacija, posebno vezanih za operaciju u Afganistanu (ISAF). Objašnjenjem primjera autor je potkrijepio iznesenu teoriju vojne logistike multinacionalnih snaga. Cijelo poglavlje također obiluje kvalitetnim shemama i slikama, što daje vjerodostojnost logističkih rješenja.

Zaključak

Autori su se s puno ljubavi posvetili nastanku knjige Vojna logistika. Možemo biti ponosni i zahvalni autorima jer je knjiga jedinstvena i suvremena. Knjiga je napisana autentično, s ilustracijama koje potpomažu postupnosti u stjecanju znanja. Utemeljena je na bogatom znanju i iskustvima autora. Knjiga može inspirirati mlade ljude, studente i časnike, koji žele steći znanje i proširiti vidike suvremene vojne logistike.

Crteži i slike su u najvećem broju originalni, izrađeni u sklopu vlastitih istraživanja (iz područja upravljanja resursima, rada u logistici i dr.), što govori o motiviranosti autora u proučavanju vojne logistike. Pritom su koristili široku domaću i stranu, osobito NATO-ovu literaturu.

Uvaženi zapovjednici u sustavu vojne logistike MORH i OSRH (general bojnik, mr. sc. Mate Ostović, brigadni general Ivica Olujić, dipl. ing.) su se s voljom prihvatili recenzije knjige i dali autorima korisne savjete. S obzirom na visoke ocjene recenzije, knjiga može biti veleučilišni udžbenik iz područja Vojne logistike na VVG i HVU.

Ova je prva knjiga u Hrvatskoj i izvan nje koja će sigurno pomoći studentima veleučilišta i sveučilišta, kao i inženjerima u gospodarstvu Hrvatske, pri rješavanju pitanja u svezi s logističkom potporom vojnim snagama. Pri tome važnu logističku ulogu imaju proizvođači vojne i specijalne opreme, koji će osigurati opremu iz domaće proizvodnje.

Dr.sc. Dinko Mikulić

Skip to content